EGE ÜNİVERSİTESİ

Spor Bilimleri Fakültesi

SPOR PSİKOLOJİSİ LABORATUVARI

 

Spor Psikolojisi laboratuvarı bünyesinde, sporda psiko-motor bilim alanında gerçekleştirilen bilimsel çalışmalarda kullanılan zengin içerikli test bataryaları akademisyenlerin kullanımına sunulmaktadır.

Viyana Test Sistemi:

Viyana Test Sistemi (VTS) dünyanın önde gelen bilgisayar destekli psikolojik değerlendirme aracı olarak bilinir. Viyana Test Sistemi (VTS) Dünyada (6000 adet) ve Türkiye’de (150 adet) en çok tercih edilen sistemdir. Viyana Test Sistemi (VTS) güçlü bir temel yazılımı ve testleri içermektedir.

Corsi Block Tıklama Testi (Corsi Block-Tapping Test - CORSI): Kısa süreli görsel hafıza ve örtülü görsel-uzaysal öğrenme yeteneklerini ölçen bir testtir.

Görsel Süreklilik Testi (Visual Pursuit Test - LVT): Görsel süreklilik testi, hedefe yönelik görsel algılamanın ölçüldüğü bir algılama testidir.

Determinasyon Testi (Determination Test - DT): Yoğun Uyaran Akışı ve Stres Altında Tepki Hızı ve Kalitesi Stres toleransının ölçüldüğü bir testtir. Sürekli değişen çoktan seçmeli uyaranlara doğru ve hızlı bir şekilde tepki verebilme becerisi ölçülmektedir.

Duyu-Motor Koordinasyon (Sensomotor Coordination - SMK): Dairesel bir öğeyi üç boyutlu bir odada yöneterek belli bir açıda tutmaya çalışılan bu testte katılımcının el-göz, el-el ve el-göz-ayak koordinasyonu ölçülmektedir.

Algı ve Dikkat İşlevleri (Perception and Attention Functions - WAF): Bu testte dikkatin alt işlevleri ölçülmektedir. 8 yaş ve üzeri bireylere uygulanabilmektedir. WAF test bataryasında bulunan 6 adet testten 5 tanesi (Uyanıklık (WAFA, Alertness) testi, Odaklanılmış Dikkat (WAFF, Focused Attention) testi, Bölünmüş Dikkat (WAFG, Divided Attention) testi, Seçici Dikkat (WAFS, Selective Attention) testi, Vijilans (WAFV, Vigilance) testi) bulunmaktadır.

Hız-Mesafe Tahmin Testi (Time/Movement Anticipation – ZBA): Bu test adayın, uyaranların hareket hızını ve uyaranlar arası mesafeyi tahmin etme becerisi ölçer. Bu testte bireyin, uyaranların hareket hızını ve uyaranlar arası mesafeyi tahmin etme becerisi ölçülür.

            Hareket Algılama Testi (Movement Detection Test - MDT): Sunulan görsel uyarana hızlı bir şekilde yanıt verme yoluyla bilişsel ve motor reaksiyon hızı ve dikkatsel performansı değerlendiren bir testtir. Üç test formundan oluşur. İlk form basit bir reaksiyon gerektirir, ikinci ve üçüncü formlar seçmeli reaksiyon biçimini değerlendirir.

            Bassin Öncelleme Zamanlayıcısı (Bassin Anticipation Timer):

Sporcuların el-göz koordinasyonu ile ilgili görsel keskinlik alanını test etmek için kullanılır.  Belirlenmiş bir hızda doğrusal biçimde hareket etmekte olan ışığın belirlenen hedefe ulaşma zamanını belirleyerek öncellemeyi ölçme amaçlanmaktadır.

Otomatik Skorlamalı Ayna Takip Cihazı (Auto Scoring Mirror Tracer):

Bu takip cihazı ters çevrilmiş görüntülerde el-göz koordinasyonu ve öğrenme becerisini ölçmek için kullanılmaktadır. Merkezde duran yıldız şeklini elle takip esnasında gerçekleşen dışa taşmaları otomatik olarak sayan bir sistemdir.

Mobile Eye Tracker (ASL, Mobil Göz İzleme Modülü):

Mobil göz izleme modülü (Applied Science Laboratories, MA, USA), bireyin görüş alanında sabitleştiği yeri doğrusal çizgide 25Hz’de gösteren bir aygıttır. Aygıt, (modifiye edilmiş DVCR) kayıt cihazı ve test sahasının dışında Eyevision kayıt yazılımıyla laptop ile beraber çalışmaktadır. Offline analiz olanağı da vardır. Aygıtın gözlük kısmı bireye uygun şekilde yerleştirildikten sonra kalibrasyonu göz bebeği merkezine göre yapılır.

İki adet Play Station 3 oyun sistemi - iki adet LCD televizyon - 
iki adet Logitech G-27 güç iletimi yarış direksiyonu seti:

900o dönebilen yarış direksiyonu, altı konumlu vites çubuğu, çelik gaz, fren ve debriyaj pedallarından oluşur. Araba yarışları gibi motor becerileri simule etmek amacıyla oluşturulmuş bir sistemdir. Bireylerin araç kullanırken ortaya koyduğu karmaşık motor becerileri gerçeğe yakın bir şekilde oluşturmak amaçlanmıştır.